close
close

NJ wrestling district, region alignments for 2024-2025 season

Here are the district and region alignments for the 2024-25 NJSIAA wrestling season.

District hosts are marked with an asterisk.

The region hosts are West Milford (Region 1), Mount Olive (Region 2), West Orange (Region 3), Union (Region 4) and Franklin (Region 5). Hosts for Regions 6, 7 and 8 will be announced at a later date.

Region 1

DISTRICT 1

Creskill

Demarest

Dumont

Emerson/Park Ridge

Jefferson

Lakeland

Phillipsburg*

River Dell

Waldwick/Midland Park

Westwood

DISTRICT 2

Don Bosco

Glen Rock

Indian Hills

Mahwa

Old Tappan

Pascack Hills

Pascack Valley*

Ramapo

Ramsey

Ridgewood

DISTRICT 3

Catholic Bergen

DePaul

Kittatinny*

Newton

North Warren

Sparta

Vernon

Wallkill Valley

West Milford

DISTRICT 4

Butler

Hawthorne

High point

Kinnelon

New Milford

Northern Highlands

Pequannock

Pompton Lakes

Wayne Hills

West Essex*

Region 2

DISTRICT 5

Bergenveld

Dwight Morrow

Fort Lee

Hackenzak

Leonia/Pal Park

Regional Manchester

Passaic Valley*

St. Joseph (Montvale)

Teaneck

Tenafly

DISTRICT 6

Clifton

Elmwood Park

Fair lawn*

Garfield

Hasbrouck heights

Lodi

Mount Olive

Paramus

Passaic

Saddle Brook

DISTRICT 7

Cedar forest

Dover

Lenape Valley/Hopatcong

Mountain lakes

Parsippany

Passaic Tech

Roxbury

Warren Hills*

Wayne Valley

DISTRICT 8

Bogota/Ridgefield Park

Boonton

Eastside (Paterson)

Immaculate

Kennedy (Paterson)

Montville*

Morris Hills

Morris Knolls

Parsippany Hills

Region 3

DISTRICT 9

Barringer

Bloomfield

Delbarton

Lyndhurst/North Arlington

Madison

Mendham

Newark Collegiate

Orange

Randolph*

St. Mary

DISTRICT 10

Becton/Wood Ridge

Caldwell

Cliffside Park/Ridgefield

Cranford*

Hoboken

North Bergen

Rutherford

Secaucus

Union city

Weehawken

DISTRICT 11

Belleville

Glen ride

Governor Livingston

Kearny

Livingston

Montclair

Note*

Verona

West Morris

West Orange

DISTRICT 12

Belvidere

East Orange

Hackettstown

Hanover Park

Morristown*

Newark Academy

Pope John

Saint Benedict

Whippany Park

Region 4

DISTRICT 13

Bayonne

Colombia

Eastside (Newark)

Elizabeth

Hill

Roselle

Roselle Park

Seton Hall Preparation

Scotch Plains – Fanwood*

Westveld

DISTRICT 14

Brearley/Dayton

Bridgewater Raritan

Irvington

Johnson

Mill fire

New Providence

North Hunterdon*

Summit/Chatham

Union

South Hunterdon

DISTRICT 15

Bernards

Bound Brook

Delaware Valley

Middlesex/Dullen

North Plainfield

Pingry

Somerville

Voorhees

Watchung Hills*

Weequahish

DISTRICT 16

Carteret

Colonia

Kennedy (Iselin)

JP Stevens

Linde

Paramus Catholic

Plane field

Rahway

Edge

South Plain*

Region 5

DISTRICT 17

East Brunswick

Middletown North*

Midtown South

Monmouth

North Brunswick

Old bridge

St. Peter’s Preparation

South Brunswick

Southern River

Stained wood

DISTRICT 18

Franklin

Hopewell Valley

Manville

Monroe*

Montgomery

Princeton

Rumson Fair Haven

West Windsor-Plainsboro North

West Windsor-Plainsboro South

DISTRICT 19

Edison

Highland Park

Metuchen

New Brunswick

Perth Amboy

Piscataway

Raritaan

St. Joseph (Metuchen)*

Sayreville

Wood bridge

DISTRICT 20

Hillsborough

Holmdel

Hunterdon Central

Keansburg

Keyport/Henry Hudson

Marlboro

Matawan*

Red Sofa

Rutgers Preparation

Region 6

DISTRICT 21

Christian Brothers Academy*

Foal’s neck

Owned by Boro

Own municipality

Holy Cross

Jackson Monument

Lakewood

Manalapan

New Egypt

DISTRICT 22

Brick memorial

Hamilton East

Hamilton North

Lawrenceville

Long branch

North Burlington

Notre Dame

Riverside

Robbinsville*

Trenton Central

DISTRICT 23

Asbury Park

Brick community

Jackson Freedom

Manasquan

Neptune

Ocean community

Point Pleasant Beach

Point Pleasant Boro*

St. Rose

Shore

DISTRICT 24

Allentown

Bordentown/Florence

Burlington city

Burlington Municipality

Ewing

Hamilton West

Highlight

Howel

St. Thomas Aquinas

Wall*

Region 7

DISTRICT 25

Audubon

Camden

Collingswood*

Haddon Heights

Haddon community

Paul VI

Pennsauken

St. John Vianney

Sterling

West Deptford

DISTRICT 26

Barnegat

Central

Donovan Catholic

Lacey*

Municipality of Manchester

Pinelands

Southern

Toms River East

Toms River North

Toms River South

DISTRICT 27

Cinnamon*

Delran

Gloucester city

King’s Road

Moorestown

Palmyra

Rancocas Valley

Red Bank Catholic

Westampton Technology

Willingboro

DISTRICT 28

Cherokee*

Cherry Hill East

Cherry Hill West

Gloucester Catholic

Haddon Field

Lenape

Maple shade

Pemberton

Seneca

Shawnee

Region 8

DISTRICT 29

Absegami*

Atlantic city

Camden Catholic

Egg Harbor Township

Holy Spirit

Lower Cape May

Mainland

Middle community

Oak comb

Ocean city

DISTRICT 30

Buena

Cedar Creek

Delsea*

gate

Millville

Pennsville

Schalick/Cumberland

Wine country

Woodstown

DISTRICT 31

Eastern*

Hammonton

Highland/Triton

Overbrook

St. Joseph Academy

Timber Creek

Washington community

Williamstown

Winslow

DISTRICT 32

Clayton/Glassboro

clear view

Deptford

Lindenwold

Paulsboro*

Penn’s Grove

Pitman

St. Augustine

Salem