close
close

OKC Metro High School Sports Awards: 29 winners highlight night

More than 300 student-athletes were honored Friday evening at the 2024 OKC Metro High School Sports Awards presented by LC Management Group. The show was held at the Rose State Performing Arts Center.

The OKC Metro High School Sports Awards is one of twenty regional shows held across the United States. It is a nine-month student-athlete recognition program that recognizes athletes, coaches and teams from across Oklahoma City.

In addition to the awards presented, athletes, parents and coaches also heard from Oklahoma softball players Jayda Coleman, Keirston Deal and Kinzie Hansen. They talked about the recent Women’s College World Series victory, life and times in high school, and provided sound advice to the student-athletes in attendance.

The show recognized winners in 21 individual sports played in the fall, winter and spring sports seasons and handed out eight Premier Awards.

Here are the winners of the show:

Boys Athlete of the Year, presented by LC Management Group: Dayton Forsythe, Dale High School

Girls Athlete of the Year, presented by LC Management Group: Libby Jacques, Moore High School

Boys Team Coach of the Year presented by USA Today Sports: Brandon Weaver, Christian School in Oklahoma

Girls Team Coach of the Year presented by USA Today Sports: Ja’Ron Jefferson, Putnam City West High School

Courage Award Recipient, Presented by LC Management Group: Brooklyn Lyles, Newcastle High School

School Spirit Award, presented by LC Management Group: Carl Albert High School

Boys Team of the Year, presented by Integris Health: Edmond North Wrestling

Girls Team of the Year, presented by Integris Health: Putnam West Basketball

Baseball Player of the Year presented by Ortho Central Surgery Center: Ethan Holliday, Stillwater High School

Boys Basketball Player of the Year presented by Young Family Athletic Center – Norman Parks: Dayton Forsythe, Dale High School

Girls Basketball Player of the Yearpresented by Young Family Athletic Center – Norman Parks: Keeley Parks, Norman High School

Girls Cross Country Runner of the Year: Natalie Duggan, Edmond Santa Fe High School

Boys Cross Country Runner of the Year: Zac Rutherford, Edmond North High School

Defensive Footballer of the Year, presented by Suntech Heat and Air Conditioning: LaDainian Fields, Del City High School

Offensive Footballer of the Year, presented by Suntech Heat and Air Conditioning: Andy Bass, Heritage Hall High School

Boys Golfer of the Year, presented by Golfweek: Preston Albee Choctaw, High School

Girls Golfer of the Year, presented by Golfweek: Juliana Hong Norman, North High School

Boys Soccer Player of the Year, presented by Rose State College: Ethan Nakolo, Yukon High School

Girls Soccer Player of the Year presented by Rose State College: Elle Canty, Community Christian High School

Softball Player of the Year, presented by Ortho Central Surgery Center: Libby Jaques Moore, High School

Boys Swimming and Diving Athlete of the Year: JD Thumann, Norman High School

Girls Swimming and Diving Athlete of the Year: Avery Littlefield, Stillwater High School

Girls tennis player of the year: Sofia Acuña, Classen School for Advanced Studies

Boys tennis player of the year: TJ Shanahan, Bishop McGuinness Catholic High School

Boys Track & Field Athlete of the Year: Brody Woodcock, Deer Creek High School

Girls Track & Field Athlete of the Year: Jordan, Atkinson Mustang High School

Girls Volleyball Player of the Year, presented by Landmark Fine Homes: Landry Braziel, Community Christian High School

Boys Wrestler of the Year: LaDarion Lockett, Stillwater High School

Girls Wrestler of the Year: Bella Williams, Edmond North High School